Pielęgnacja i użytkowanie narzędzi w warsztacie samochodowym

Pielęgnacja i użytkowanie narzędzi w warsztacie samochodowym

W każdym warsztacie samochodowym elektronarzędzia stanowią nieodłączną część podstawowego wyposażenia. Ich funkcjonalność i wydajność przekłada się na jakość wykonywanych prac. Warto więc odpowiednio zadbać o użytkowany sprzęt by przedłużyć jego żywotność i prawidłowe funkcjonowanie. 

Pierwszym krokiem po zakupie nowego urządzenia powinno być wnikliwe zapoznanie się z dołączoną do niego instrukcją obsługi i warunkami gwarancji. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i błędów popełnianych w procesie użytkowania. To producent określa dla jakiej grupy odbiorców dedykowane jest dane narzędzie, jego przeznaczenie i warunki użytkowania. Niezwykle istotne jest przestrzeganie informacji dotyczących przeciążenia danego urządzenia, szczególnie w przypadku kluczy udarowych, pilarek szablastych (zwanych także lisicami i tygrysicami), szlifierek kątowych czy polerek.

Dobra jakość akcesoriów to podstawa

Narzędzia wysokiej klasy jak RYOBI, przeznaczone do prac w warsztatach wymagają wykorzystania materiałów eksploatacyjnych dobrej jakości, takich jak wiertła, brzeszczoty, bity, nasadki, tarcze czy materiały ścierne. Pamiętajmy aby do urządzeń udarowych (klucze, zakrętarki) stosować bity i nasadki przystosowane do tego typu narzędzi.  Ich stosowanie pozwala usprawnić działanie urządzeń i w pełni wykorzystać ich potencjał. 

Rozsądne użytkowanie narzędzi warsztatowych

Mężczyzna używa wkrętarki do kół samochodowych

Ogromny wpływ na żywotność sprzętu mają również mniej oczywiste, z perspektywy użytkownika, czynności np. odkładanie pracującego urządzenia w stertę piachu lub gruzu. Warto wspomnieć o odpowiedniej konwersacji. Po zakończonej pracy urządzenia wymagają dokładnego czyszczenia. W tym celu nie należy jednak stosować agresywnych środków czystości czy rozpuszczalników, które mogłyby uszkodzić obudowę i jej gumowe części. Należy zadbać również o wnętrze urządzenia, które można przedmuchać za pomocą kompresora bądź przy użyciu odkurzacza z wąską ssawką, aby usunąć jak największą ilość pyłu ze środka.

Kontrola elektronarzędzi akumulatorowych

Narzędzia akumulatorowe wymagają od użytkownika jeszcze więcej uwagi. Wiele elektronarzędzi nie posiada zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych, a ich użycie do zbyt ciężkiej pracy może skutkować uszkodzeniem silnika i baterii. Dlatego dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na parametry, aby jak najlepiej dopasować narzędzie do wykonywanej pracy i uniknąć rozczarowania. RYOBI oferuje wysokiej jakości elektrosprzęt wyposażony w akumulatory litowe mające zwiększoną pojemność i czterostopniowy wskaźnik poziomu naładowania: 100%, 75%, 50% i 25%, wskazujący kiedy akumulator wymaga ładowania, co znacznie ułatwia użytkowanie narzędzi, a do tego posiadające wspomniane zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe. 

Akumulator sercem każdego elektrosprzętu

Zestaw akumulatora 18V Lithium+ High Energy (9.0 Ah) z ładowarką

Obecnie użytkownicy narzędzi akumulatorowych mają do dyspozycji dwa rodzaje akumulatorów istniejących na rynku. Baterie niklowo-kadmowe (Ni-Cd) to przestarzała technologia, powoli wycofywana ze sprzedaży ze względu na niską wydajność i ochronę środowiska. Użytkując baterie Ni-Cd, bezwzględnie należy przestrzegać ładowania w pełnym cyklu tzw. „naładowanie akumulatora do pełna” i „rozładowanie akumulatora do zera”. Bez możliwości doładowywania baterii przed całkowitym rozładowaniem.  

Druga opcja to baterie litowo-jonowe, które nie wymagają przestrzegania restrykcyjnych zaleceń co do procesu ładowania. Możemy je doładowywać na każdym etapie. Jednak nie powinniśmy robić tego zbyt często, ponieważ każde włożenie baterii do ładowarki jest traktowane jako pełen cykl. W zależności od jakości narzędzia ilość cykli waha się od 0 przy braku danych do 1200 i więcej. Przy wyborze sprzętu i rodzaju baterii coraz bardziej cenione przez użytkowników są rozwiązania, takie jak system RYOBI ONE+. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z tego samego akumulatora Lithium+ do zasilenia ponad 200 narzędzi.

Poprawne ładowanie akumulatora

Kolejnym istotnym aspektem w prawidłowym użytkowaniu elektronarzędzi jest rodzaj ładowarki i jej użytkowanie. W przypadku ładowarki, która po zakończeniu ładowania wyłącznie sygnalizuje koniec, ale nie rozłącza dopływu prądu do akumulatora należy natychmiast po zakończeniu ładowania wyjąć ogniwo z ładowarki. Jednak niezależnie od rodzaju zasilacza ładowanie wszystkich akumulatorów powinno odbywać się w temperaturach dodatnich. Należy również unikać pozostawiania baterii w temperaturach ujemnych, jak również powyżej 40°C. Istotne także jest przestrzeganie zasady: najpierw ładowarka do sieci, potem bateria do ładowarki.

Profesjonalne wyposażenie warsztatów samochodowych to nie wszystko. Gwarancją jakości wykonywanych prac jest podejście użytkowników do posiadanych narzędzi. Odpowiednie użytkowanie sprzętu zgodnie z przeznaczeniem wydłuży jego żywotność i pozwoli użytkownikom cieszyć się jego prawidłowym funkcjonowaniem przez lata.